Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Тривалість щорічної відпустки

14.01.2024 208 0 1

Відпустка під час воєнного стану

Під час воєнного стану діють особливі правила для трудових відносин, установлені Законом від 15.03.2022 № 2136-IX (далі – Закон № 2136), і ці правила стосуються, зокрема, надання щорічних відпусток. Тут також є зміни: Законом № 3494 внесено уточнення та доповнення до ст. 12 Закону № 2136.

Нововведення такі:

1. Частиною 1 ст. 12 Закону № 2136 передбачено, що коли тривалість щорічної основної відпустки працівника становить понад 24 к. д., то не використані у період воєнного стану дні такої відпустки переносяться на період після припинення або скасування воєнного стану. Наразі цю норму доповнено таким положенням: за рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження зарплати.

2. Надання працівникові будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки з усиновлення дитини) понад щорічну основну відпустку 24 к. д. за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати. Надання невикористаних днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження заробітної плати (абзац третій ч . 1 ст. 12 Закону № 2136). Тобто роботодавець зобов’язаний надати працівникові щорічну відпустку тривалістю 24 к. д., а всі відпустки, що перевищують цю тривалість, можуть бути перенесені на період після закінчення воєнного стану або можуть бути надані без збереження зарплати.

Проте! Хочемо наголосити, що чинити так – це право, а не обов’язок роботодавця! Якщо згідно із законодавством та умовами трудового договору працівникові належить відпустка більшої тривалості, ніж 24 к. д., а роботодавець має можливість і бажання виконати законодавчу вимогу, то надання такої відпустки працівникові не вважатиметься порушенням.

3. Правила про обмеження тривалості відпустки строком у 24 к. д., що діє під час воєнного стану (див. вище), не застосовується, коли йдеться про відпустки керівних працівників навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших закладів та установ, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників.

4. Під час воєнного стану роботодавець може відмовити працівникові у наданні будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136).

Після внесення змін до цієї норми роботодавець має право відмовити у наданні будь-якого виду відпустки також і у випадку, якщо працівника залучено до виконання робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Відпустка у мирний час

Право на відпустку всіх осіб, які працюють на підприємствах незалежно від форм власності, закріплено у ст. 2 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504). Цим Законом установлено такі види відпусток (ст. 4):

  • щорічні (основна та додаткова);
  • додаткова у зв’язку з навчанням;
  • творча;
  • соціальні (у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, у зв’язку з усиновленням дитини, додаткова працівникам, які мають дітей або дитину – особу з інвалідністю);
  • відпустка без збереження заробітної плати.

Щорічна основна відпустка надається усім працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів (далі – к. д.) за відпрацьований робочий рік, який відлічується із дня укладення трудового договору (ст. 75 КЗпП, ст. 6 Закону № 504). Для окремих категорій працівників установлена більша тривалість щорічної відпустки.

Тривалість щорічної основної та додаткових відпусток

Категорії працівників,
яким надається

Тривалість
відпустки, к. д.

Норма Закону № 504

Примітка

Щорічна основна відпустка

Працівники лісової промисловості та лісового господарства

28

Ч. 4 ст. 6

За Списком робіт, професій і посад, затвердженим постановою КМУ від 09.06.1997 № 570

Особи з інвалідністю I і II груп

30

Ч. 7 ст. 6

Особи з інвалідністю III групи

26

Особи віком до 18 років

31

Ч. 8 ст. 6

Тимчасові працівники

Пропорційно до
відпрацьованого часу

Ч. 9 ст. 6

Сезонні працівники

За Списком сезонних робіт і сезонних галузей, затвердженим постановою КМУ від 28.03.1997 № 278

Щорічні додаткові відпустки

Працівники, зайняті на роботах, пов'язаних із негативним впливом на здоров'я шкідливих виробничих факторів

До 35*

Ч. 1 ст. 7

За Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290**

Працівники з ненормованим робочим днем

До 7

П. 2 ч. 1 ст. 8

За списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою

* Конкретна тривалість установлюється в колективному або трудовому договорі залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в таких умовах.
** Цим списком передбачено надання додаткової відпустки за роботу зі шкідливими умовами праці, у тому числі у сільському господарстві, зокрема операторам цехів для приготування кормів (у тваринництві, птахівництві), тваринникам, зайнятим доглядом за тваринами на свинокомплексах (розд. XXVII).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Дані для розрахунків»

Усі норми, показники й граничні розміри — під рукою!

1200 грн. / рік

Купити