Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дата виникнення податкових зобов’язань і податкового кредиту

08.02.2022 7513 0 1


У консультації розглянемо, як визначити дату виникнення податкових зобов’язань і податкового кредиту в різних ситуаціях.


Визначаємо дату виникнення податкових зобов’язань

Загальний випадок

У загальному випадку податкові зобов’язання з ПДВ виникають на дату першої події. Першою подією в операції може бути (п. 187.1 ПК):

  • або дата отримання передоплати від покупця на банківський рахунок або в касу. Зверніть увагу! У ситуації, коли списання грошей із рахунка покупця та зарахування їх на банківський рахунок постачальника відбуваються в різні дні, податкові зобов’язання в постачальника виникають на дату зарахування грошей на його рахунок (ЗІР, категорія 101.06). А якщо покупець вносить передоплату готівкою в касу постачальника, тоді податкові зобов’язання виникають в останнього на дату оприбуткування готівки;
  • або дата відвантаження товарів, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт надання послуги. Якщо такий документ складено в електронній формі, то датою його оформлення вважається дата, зазначена в ньому як дата складання, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Що вважати датою відвантаження товарів?

В ІПК ДПС від 21.05.2021 № 1977/ІПК/99-00-21-03-02-06 податківці зазначають, що датою виникнення податкових зобов’язань уважається дата, на яку припадає початок передання товару від постачальника безпосередньо покупцеві або організації, яка буде доставляти покупцеві цей товар будь-яким способом (перевезення, пересилання і т. д.). Документом, що підтверджує початок переміщення товару від постачальника до покупця, найчастіше є накладна – видаткова або товарно-транспортна.

Застосування касового методу

Для нарахування податкових зобов’язань може також використовуватися касовий метод обліку ПДВ, згідно з яким податкові зобов’язання виникають на дату зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника ПДВ або на дату отримання інших видів компенсації вартості поставлених ним або таких, що підлягають постачанню, товарів (послуг) (пп. 14.1.266 ПК).

Що мається на увазі під іншими видами компенсації вартості поставлених (або таких, що підлягають постачанню) товарів (послуг)?

Іншими видами компенсації вартості таких товарів (послуг) можуть бути, наприклад:

  • зарахування передоплати за одним договором в оплату товарів за іншим договором (ІПК ДПС від 28.01.2020 № 322/ІПК/05-99-04-01);
  • відступлення права вимоги (ІПК ДПС в Дніпропетровській області від 18.06.2018 № 2685/ІПК/04-36-12-01-16);
  • списання простроченої дебіторської заборгованості за поставлені та неоплачені товари/послуги (ІПК ДПС від 23.01.2020 № 261/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Хто може застосовувати касовий метод?

Касовий метод обліку ПДВ можуть застосовувати тільки певні категорії платників ПДВ (див. табл. 1).

Таблиця 1. Порядок застосування касового методу обліку ПДВ

Норма ПК

Хто та за якими операціями застосовує

Примітки

1

2

3

П. 187.10

Платники ПДВ (підприємства ЖКГ), які постачають:

– теплову енергію, природний газ (крім зрідженого);

– інші житлово-комунальні послуги, за якими нараховується плата за абонентське обслуговування;

– послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші ЖКГ-послуги, перелік яких наведено в ст. 5 Закону від 09.11.2017 № 2189-VIII;

– послуги (роботи), вартість яких включається до плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або послугу з управління багатоквартирним будинком.

Для цілей застосування касового методу такі послуги повинні постачатися:

– фізособам;

– бюджетним установам, не зареєстрованим платниками ПДВ;

– ЖЕКам, ОСББ та іншим платникам ПДВ, які збирають кошти від зазначених покупців для подальшого перерахування постачальникам таких товарів/послуг

Застосування касового методу під час виконання умов п. 187.10 ПК є обов’язковим.

Якщо платник ПДВ одночасно з операціями, переліченими в п. 187.10 ПК, здійснює й інші операції або такі товари/послуги постачає іншим отримувачам (не включеним до п. 187.10 ПК), тоді для обліку ПДВ до цих операцій застосовується правило першої події.

ЖЕКи та ОСББ – платники ПДВ, які отримали зазначені в п. 187.10 ПК товари (послуги), під час їх подальшого постачання також визначають дату виникнення податкових зобов’язань за касовим методом

П. 44 підрозд. 2 розд. ХХ

Платники ПДВ – постачальники електричної та/або теплової енергії, вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТЗЕД, послуг із централізованого водопостачання та водовідведення

Застосування касового методу є обов’язковим, але тільки для постачань, перелічених у п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК. Для інших постачань діє правило першої події.

Також для цілей застосування касового методу не має значення, хто є отримувачем товарів і послуг, зазначених у вищезгаданій нормі ПК. Ця норма тимчасова, діє до 01.01.2026 (якщо її дію не буде продовжено)

П. 187.1

Підрядники та субпідрядники під час виконання підрядних будівельних робіт

Застосування касового методу цими категоріями платників ПДВ не є обов’язковим

Зверніть увагу! Платники ПДВ, які постачають товари (послуги) з оплатою за бюджетні кошти згідно з п. 187.7 ПК, за касовим методом відображають тільки податкові зобов’язання й тільки за цими постачаннями, а от податковий кредит вони повинні відображати за правилом першої події.

Визначення дати виникнення податкових зобов’язань у різних ситуаціях

Розглянемо в табл. 2, як визначити дату виникнення податкових зобов’язань залежно від операції, що здійснюється платником ПДВ.

Таблиця 2. Приклади визначення дати виникнення податкових зобов’язань

№ з/п

Операція платника ПДВ

Дата виникнення податкових зобов’язань із ПДВ

1

2

3

1

Продаж товарів (послуг) з використанням торговельних автоматів (іншого подібного обладнання)

Дата вилучення з торговельних автоматів грошової виручки (п. 187.2 ПК) або дата продажу жетонів, карток (інших замінників гривні), якщо продаж товарів (послуг) через торговельні автомати здійснюється з їх використанням (п. 187.4 ПК)

2

Продаж товару на умовах договору товарного кредиту, який передбачає сплату (нарахування) процентів

Датою збільшення податкових зобов’язань у частині таких процентів уважається дата їх нарахування згідно з умовами відповідного договору

3

Отримання оплати від покупця, який розплатився за допомогою банківської платіжної картки (кредитних або дебетових карток, дорожніх, комерційних, іменних або інших чеків)

Дата, яка підтверджує факт постачання товарів покупцеві, тобто (п. 187.5 ПК):

– або дата оформлення податкової накладної (далі – ПН), яка підтверджує факт постачання товарів/послуг покупцеві;

– або дата роздрукування сліпу (квитанції платіжного терміналу), виписки з відповідного рахунка (товарного чека)

4

Передання об’єкта фінансового лізингу в користування

Дата фактичного передання об’єкта у володіння або користування лізингоотримувачу (п. 187.6 ПК)

5

Надання послуг (продаж товарів) бюджетній установі за умови, що оплата здійснюється за рахунок бюджетних коштів

Дата зарахування бюджетних коштів на банківський рахунок постачальника (або дата отримання ним відповідної компенсації в будь-якій іншій формі) (п. 187.7 ПК).

Тобто якщо першою подією є постачання товарів (послуг), податкові зобов’язання на дату такого постачання ще не виникають

6

Виконання робіт у рамках довгострокового договору*

Дата фактичного передання замовникові результатів робіт (п. 187.9 ПК). Зверніть увагу! Правила визначення податкових зобов’язань для виконавця, установлені п. 187.9 ПК, поширюються на всіх платників ПДВ, включаючи виконавців, які є бюджетними організаціями (ЗІР, категорія 101.06)

* Довгостроковим є договір на виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг) з довгочасним (тобто понад один рік) технологічним циклом виробництва за умови, що цим договором не передбачено поетапне передання таких товарів (здавання робіт, послуг).

7

Продаж товару нерезиденту з вивезенням з України в митному режимі експорту*

Дата оформлення митної декларації (далі – МД), яка засвідчує факт перетину митного кордону України та оформлена згідно з вимогами законодавства (пп. «б» п. 187.1 ПК). На думку ДПС, такою датою вважається дата завершення процедури митного оформлення (ІПК ДПС від 02.12.2020 № 4958/ІПК/99-00-05-06-02-06). Тобто дата, зазначена під час проставляння номерної печатки на МД у паперовій формі або під час накладення ЕЦП посадової особи митного органу на електронний варіант МД

8

Купівля товару в нерезидента та ввезення його в Україну в митному режимі імпорту*

Дата подання імпортером МД для митного оформлення (п. 187.8 ПК)

9

Надання платникові ПДВ послуг, місцем постачання яких є митна територія України

Дата першої з подій (п. 187.8 ПК):

– або списання грошей із банківського рахунка отримувача послуг в оплату таких послуг;

– або оформлення документа, що засвідчує факт придбання послуг

10

Анулювання ПДВ-реєстрації за наявності на балансі товарних залишків, за якими раніше був відображений податковий кредит

Податкові зобов’язання потрібно нарахувати на суму таких товарних залишків в останньому звітному періоді, але не пізніше дати анулювання ПДВ-реєстрації (п. 184.7 ПК)

11

Постачання турпродукту (турпослуги) туроператором

Дата оформлення документа, який засвідчує факт постачання турпродукту (турпослуги) (п. 207.6 ПК). Тобто на дату отримання туроператором авансу податкові зобов’язання не нараховуються

12

Придбання товарів (послуг), необоротних активів для використання як в оподатковуваних операціях у рамках господарської діяльності, так і в операціях, що не обкладаються ПДВ, або в негосподарській діяльності

Під час використання товарів (послуг), необоротних активів в операціях, що не обкладаються ПДВ, або негосподарській діяльності платник ПДВ повинен нарахувати податкові зобов’язання (п. 198.5 ПК). Причому якщо такі товари (послуги), необоротні активи:

– первісно купуються для використання у звільнених від оподаткування операціях або негосподарській діяльності, то податкові зобов’язання потрібно нарахувати на дату їх придбання;

– купуються для використання в оподатковуваних операціях у рамках господарської діяльності, а згодом використовуються в операціях, що не обкладаються ПДВ, або негосподарській діяльності, тоді податкові зобов’язання нараховуються на дату початку такого використання.

Нагадаємо, для нарахування податкових зобов’язань на підставі п. 198.5 ПК платник ПДВ повинен скласти зведену ПН не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому товари (послуги), необоротні активи використовувалися в операціях, що не обкладаються ПДВ, або негосподарській діяльності

* Попередня (авансова) оплата вартості товарів, що вивозяться за межі України або ввозяться в Україну, не змінює суму податку, яка відноситься до податкового кредиту або податкових зобов’язань платника податків, такого експортера або імпортера (п. 187.11 ПК).

Визначаємо дату визнання податкового кредиту

Загальний випадок

У загальному випадку датою виникнення права на податковий кредит уважається дата першої з подій (п. 198.2 ПК):

  • або списання грошей із банківського рахунка платника ПДВ в оплату товарів (послуг);
  • або отримання платником ПДВ товарів (послуг).

Коли відображати податковий кредит, якщо дата відвантаження товару постачальником (вона ж дата оформлення ПН) відрізняється від дати отримання товару покупцем?

Припустимо, що постачальник відвантажив товар покупцеві 14 лютого, виписав на цю дату ПН і своєчасно зареєстрував її в ЄРПН. Покупець отримав товар 16 лютого. Чи має право покупець відобразити податковий кредит на підставі ПН, виписаної 14 лютого?

На думку податкової (ІПК ДПС від 29.12.2017 № 3226/6/99-99-15-0302-15/ІПК), у разі, коли дата відвантаження товарів постачальником і дата їх отримання покупцем різні, покупець для визначення дати виникнення права на формування податкового кредиту за такими товарами (відвантажені постачальником, але не отримані покупцем) повинен ураховувати момент переходу права власності за договором.

За загальними нормами ЦК (ст. 334) право власності в набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв’язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов’язання доставки.

Тобто постачальник передає, а покупець набуває право власності на товари, які постачаються на дату їх відвантаження постачальником (безпосередньо покупцеві або перевізникові), якщо інше не передбачено умовами договору. Отже, у покупця право на податковий кредит виникає саме на дату відвантаження товару.

Однак на практиці в платників ПДВ усе-таки виникають сумніви в даті відображення податкового кредиту, особливо в ситуаціях, коли товар був відвантажений постачальником в одному періоді, а отриманий покупцем в іншому.

На жаль, у цьому випадку однозначну відповідь надати не можна. Наприклад, в ІПК від 25.09.2020 № 4026/ІПК/99-00-05-06-02-06 податківці демонструють лояльний підхід. Там розглядається ситуація, коли покупець уклав із постачальником договір про постачання товару, за яким датою постачання товару вважається дата підписання сторонами акта приймання-передачі товару (далі – акт). Складений постачальником акт від 28.07.2020 був отриманий і підписаний покупцем 13.08.2020. При цьому ПН на постачання товару оформлена на дату складання акта (28.07.2020) і своєчасно зареєстрована в ЄРПН. На дату підписання сторонами акта товар не був оплачений.

Як бачимо, незважаючи на те що покупець підписав акт й отримав товар у наступному звітному періоді, податківці дозволяють відобразити податковий кредит у періоді, у якому товар був відвантажений постачальником і була складена ПН.

Майте на увазі! Скористатися відповіддю, наданою в ІПК, може тільки той платник, який її отримав. Тому рекомендуємо отримати ІПК на свою адресу.

Визначення дати визнання податкового кредиту в різних ситуаціях

Розглянемо в табл. 3, як визначити дату виникнення права на податковий кредит залежно від операції, здійснюваної платником ПДВ.

Таблиця 3. Приклади визначення дати визнання податкового кредиту

№ з/п

Операція платника ПДВ

Дата виникнення права на податковий кредит із ПДВ

1

2

3

1

Увезення товару на територію України в митному режимі імпорту

Дата сплати податкових зобов’язань під час митного оформлення імпортованих товарів (п. 198.2 ПК)

2

Придбання послуг у нерезидента з місцем їх постачання на митній території України

Дата складання платником ПДВ – отримувачем послуг ПН за умови її реєстрації в ЄРПН (п. 198.2 ПК). Якщо ПН зареєстрована в ЄРПН несвоєчасно, право на податковий кредит у платника ПДВ виникне в періоді її реєстрації

3

Отримання об’єкта у фінансову оренду

Дата фактичного отримання об’єкта у фінансову оренду орендарем (п. 198.2 ПК)

4

Виконання робіт у рамках довгострокового договору

Дата фактичного отримання замовником – платником ПДВ результатів робіт, оформлених актами виконаних робіт (п. 198.2 ПК)

5

Постачання теплової енергії, природного газу, надання послуг із водопостачання, водовідведення, а також послуг, вартість яких включається до квартплати, фізособам, бюджетним установам, ЖЕКам, ОСББ

Дата оплати придбаних товарів (послуг), які будуть використовуватися платником ПДВ для постачань за касовим методом (пп. 14.1.266, п. 187.10 ПК)

6

Постачання, передання та розподіл електроенергії, теплової енергії, а також постачання вугілля та/або продуктів його збагачення

Дата отримання плати за такі послуги (п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК)

7

Придбання товарів туроператором

Дата отримання товарів (послуг), вартість яких не включалася до вартості турпродукту, підтверджена ПН, зареєстрованою в ЄРПН (п. 207.6 ПК).

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) під час придбання товарів (послуг), вартість яких увійшла до вартості турпродукту, не відноситься до податкового кредиту туроператора

8

Придбання товарів (послуг) для продажу бюджетній установі (оплата здійснюється за бюджетні кошти)

Дата першої події

Таблиця 1. Порядок застосування касового методу обліку ПДВ.doc
Завантажити
Таблиця 2. Приклади визначення дати виникнення податкових зобов’язань.doc
Завантажити
Таблиця 3. Приклади визначення дати визнання податкового кредиту.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Дані для розрахунків»

Усі норми, показники й граничні розміри — під рукою!

1200 грн. / рік

Купити