Читайте за темою:
(найменування підприємства)
Інструкція з охорони праці № ___
для електромонтера з ремонту і обслуговування електроустаткування
Затверджено
Наказ № __
(посада керівника
та найменування підприємства)
___________________(число, місяць, рік)
Загальні положення
1.1. Інструкція розроблена відповідно до Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9 та Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 та Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.02.1998 №4.
1.2. До роботи в якості електромонтера з ремонту і обслуговування електроустаткування (далі – електромонтер) допускається особа:
1.3. Електромонтер забезпечує проведення монтажу, ремонту, налагодження електроустаткування, його правильну технічну експлуатацію, проведення перевірок роботи обладнання з метою своєчасного виявлення несправності та її усунення, а також виконує інші функціональні обов’язки, згідно з посадовою інструкцією.
1.4. Електромонтер зобов’язаний:
Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. До оперативного обслуговування електричного устаткування та його ремонту допускаються працівники, які:
2.2. Перед початком роботи електромонтер повинен:
2.3 Перед виконанням робіт з підвищеною небезпекою, які проводяться за розпорядженням або нарядом-допуском, переконатися в належному оформленні документації, пройти цільовий інструктаж та виконувати заходи передбачені нарядом-допуском, розпорядженням, вимогами Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.
2.4 Видалити із зони проведення робіт сторонніх осіб, звільнити робоче місце від зайвих предметів і матеріалів, огородити робочу зону та встановити знаки безпеки.
2.5. Забороняється допускати до роботи працівника з ознаками алкогольного або наркотичного сп’яніння, а також з явними ознаками захворювання.
Вимоги безпеки під час виконання роботи
3.1. Під час роботи електромонтер зобов’язаний:
3.2. Електромонтер, який користується в процесі основної роботи вантажопідйомними механізмами, електро- та пневмоінструментом, заточувальними і свердлильними верстатами, а також виконує роботи, пов’язані з підвищеною небезпекою, повинен пройти додаткове навчання, здати іспит з улаштування та експлуатації цього обладнання чи інструменту.
3.3. Під час роботи не допускаються сторонні розмови, протягом робочого дня потрібно дотримуватися встановлених перерв у роботі згідно з затвердженими на підприємстві правилами внутрішнього трудового розпорядку.
3.4. Забороняється:
3.5. Під час роботи здійснюється постійний контроль за справністю обладнання, інструментів, блокувальних, вмикаючих і вимикаючих пристроїв, сигналізації, електропроводки.
3.6. Перед проведенням ремонту електрообладнання необхідно зняти напругу в мережі не менше ніж у двох місцях та видалити запобіжники. Приступаючи до демонтажу електрообладнання, необхідно переконатись у відсутності напруги та вивісити при цьому на рубильнику або ключі управління плакат такого змісту: «Не вмикати – працюють люди».
3.7. Розбирання і збирання електрообладнання необхідно виконувати на верстатах чи спеціальних робочих столах або стійких стендах.
3.8. Під час роботи в електроустановках без зняття напруги на струмовідних частинах або поблизу від них необхідно дотримуватися таких вимог:
3.9. Після закінчення ремонтних робіт електромонтер зобов’язаний у присутності працівників, які працюють на обладнанні, перевірити його справність і передати його в роботу.
3.10. Електромонтер забезпечує утримання робочого місця в порядку і чистоті, стежить за чистотою повітря в приміщенні, не допускає утворення протягів.
3.11. Електромонтер бере участь у виконанні приписів органів державного нагляду за охороною праці, служби охорони праці підприємства за напрямом своєї діяльності.
Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1. Після закінчення роботи необхідно привести в порядок робоче місце.
4.2. Відключити і знеструмити обладнання та світильники.
4.3. Прибрати інструменти і матеріали, що використовувались у виробничому процесі, в призначене для їх зберігання місце.
4.4. Перевірити зроблені за час роботи записи в експлуатаційних журналах.
4.5. Повідомити безпосереднє керівництво про виявлені під час роботи неполадки і несправності обладнання та про інші фактори, що впливають на безпеку праці.
4.6. Здійснити інші заходи, передбачені посадовою інструкцією чи іншими локальними актами.
Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. У разі виникнення аварійних ситуацій і аварій (поява запаху газу, задимлення, виявлення підвищеного тепловиділення від устаткування, підвищеного рівня шуму при його роботі, несправності заземлення, загоряння матеріалів і обладнання, раптовому припиненні подачі електроенергії та інше) електромонтер вживає заходи щодо їх локалізації та ліквідації згідно з планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій.
5.2. У випадку, якщо він самостійно не спроможний вжити дієвих заходів з усунення виявлених порушень у роботі обладнання, працівник зобов’язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника, а за його відсутності – керівника вищого рівня та викликати за необхідності представників аварійної та (або) технічної служб.
5.3. При пожежі, задимленні або загазованості потрібно негайно вжити заходів щодо евакуації людей з приміщення відповідно до затвердженого плану евакуації та приступити до ліквідації пожежі наявними засобами пожежогасіння. При загорянні електрокабелю та електроустаткування необхідно їх негайно знеструмити.
5.4. У випадку нещасного випадку (травми) потрібно надати домедичну допомогу потерпілому, за необхідності викликати швидку допомогу, доповісти про подію керівництву;
5.5. У разі настання нещасних випадків з людьми (враження струмом) зняття напруги для звільнення потерпілого від дії електричного струму має бути здійснено негайно без попереднього дозволу керівництва.