Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нова форма звіту для неприбуткових організацій: коли подавати і що нового?

2 серпня 2016 року почав діяти наказ Мінфіну від 17.06.16 р. № 553 (далі – Наказ № 553), яким затверджена нова форма Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Звіт).

Згідно з п. 46.2 Податкового кодексу (далі – ПК) неприбуткові організації повинні подавати Звіт у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток. При цьому з 1 січня 2016 року така декларація може подаватися як щоквартально, так і один раз за звітний рік.
А ось для «неприбуткової» звітності існують свої власні нюанси. Нагадаємо їх.

Добросовісні і порушники: кожному своє

Неприбуткові організації, які дотримують вимоги, установлені пп. 133.4.1 та 133.4.2 ПК («добросовісні» неприбуткові), повинні складати Звіт тільки за підсумками року.

Завважимо, що в ПК немає прямих вказівок на те, що звітним періодом для таких організацій є рік. Але контролюючий орган вирішив, що це буде так. І розмістив у ЗІР відповідне роз'яснення (категорія 102.04). У ньому сказано, що неприбуткові організації, які відповідають вимогам
пп. 133.4.1 ПК, подають Звіт за базовий звітний (податковий) рік протягом 60 календарних днів після закінчення такого року. Таким чином, «добросовісні» неприбуткові повинні подати Звіт за 2016 рік (природно, за новою формою) у період з 1 січня по 1 березня 2017 року.

Для неприбуткових організацій, що порушили протягом звітного року вимоги, установлені пп. 133.4.1 та 133.4.2 ПК, існує свій порядок звітності. Згідно з пп. 49.18.1 та 133.4.3 ПК така організація-порушник повинна подати до податкового органу Звіт за період із початку року по останній день місяця, у якому сталося порушення, протягом 20 календарних днів після закінчення такого місяця. У Звіті потрібно розрахувати зобов'язання з податку на прибуток за ставкою 18 % виходячи із суми нецільового використання коштів. Після цього Звіт уже не подається, тому що після допущеного порушення організація виключається з Реєстру неприбуткових організацій та установ (далі – Реєстр) і з першого дня наступного місяця стає платником податку на прибуток. Таким чином, нова форма Звіту застосовуватиметься ще до закінчення 2016 року неприбутківцями-порушниками.

З якого місяця застосовувати нову форму в 2016 році?

Нова форма Звіту опублікована в серпні 2016 року. Отже, згідно з п. 46.6 ПК повинна застосовуватися для складання звітності за наступний податковий період, тобто за вересень
і подаватися в жовтні. А до жовтня повинна застосовуватися стара форма Звіту. Але річ у тому, що наказ Міндоходів від 27.01.14 р. № 85, яким була затверджена така стара форма, у серпні визнаний таким, що втратив чинність (Наказом № 553). Тому неприбуткові організації, що допустили порушення в липні 2016 року, повинні подавати Звіт за новою формою вже в серпні 2016 року.

Крім того, усі неприбуткові організації можуть уже із серпня 2016 року подавати за новою формою уточнюючий Звіт, за допомогою якого можна самостійно виправити помилки минулих звітних періодів (п. 50.1 ПК).

Що нового у формі Звіту

Законодавці постаралися утілити у новій формі Звіту всі останні зміни, що стосуються податкового обліку неприбуткових організацій.

Так, у рядках 2 та 3 заголовних частини Звіту передбачено поля, що відображають наявність особливих звітних періодів у неприбуткових організацій-порушників: місяць, I квартал, півріччя і три квартали. Наприклад, якщо неприбуткова організація допустить у серпні нецільове використання коштів, то не пізніше 20 вересня вона повинна буде подати Звіт, зазначивши в рядку 2 його заголовних частини: 08 – у полі «Місяць», «Х» – у полі «Три квартали». При цьому за вересень така організація вже звітуватиме як платник податку на прибуток. Для цього потрібно буде не пізніше 9 листопада подати декларацію з податку на прибуток за три квартали 2016 року, у якій відобразити результати фінансово-господарської діяльності вересня і нарахувати податкове зобов'язання.

Завважимо, що нова форма Звіту, як і раніше, містить два додатки, які були присутні
і в старій формі:

додаток ВП, де проводиться розрахунок податкових зобов'язань за період, у якому виявлено помилки;

додаток ГД, що містить інформацію про отриману і розподілену у звітному періоді гуманітарну допомогу, а також про її нерозподілені залишки.

Основна частина нової форми Звіту істотно відрізняється від його старої форми і включає три розділи: частина I, частина II та розділ «Віправлення помилок».

У частині I Звіту відображаються всі види доходів і всі види витрат неприбуткової організації незалежно від коду, присвоєного такій організації в Реєстрі. Цю частину заповнюють усі неприбутківці – і «добросовісні», і порушники.

Частину II заповнюють тільки порушники. Тут вони зазначають суму коштів, використаних за нецільовим призначенням, і суми доходів, які були розподілені з порушенням вимог пп. 133.4.2 ПК. Такі суми є об'єктом обкладення податком на прибуток. Тому порушники розраховують тут суму податкового зобов'язання, її потрібно сплатити не пізніше 30-го числа місяця, у якому такий порушник подав Звіт (п. 57.1 ПК).

У розділі «Виправлення помилок» відображаються результати виправлення помилок, допущених у минулих звітних періодах при нарахуванні зобов'язань з податку на прибуток,
а також суми нарахованого  штрафу і пені. Цей розділ заповнюють неприбуткові організації, які у звітних періодах:

до 1 січня 2015 року – нараховували зобов'язання з податку на прибуток на суми отриманих доходів, що підлягають обкладенню цим податком;

з 1 січня 2015 року – нарахували податкові зобов'язання у зв'язку з тим, що порушили встановлені вимоги ПК і втратили право вважатися неприбутковими.

Завважимо, що помилки можна виправити як за допомогою уточнюючого Звіту, так і за допомогою додатка ВП у складі Звіту за поточний рік (п. 50.1 ПК). При цьому за допомогою додатка ВП неприбутківці можуть виправляти тільки помилки звітних періодів до 1 січня 2015 року. Адже якщо неприбуткова організація нарахувала зобов'язання після цієї дати, то це означає, що вона порушила встановлені вимоги. У результаті цього вона втрачає неприбутковий статус, стає платником податку на прибуток і починає подавати контролюючому органу вже не Звіт, а декларації з податку на прибуток. Тобто подати в наступних звітних періодах у складі Звіту додаток ВП з помилкою, здійсненою після 31 грудня 2014 року, така організація ніяк не може.

Додамо, що в новій формі Звіту з'явилася також таблиця, яка повинна містити відомості про форми фінансової звітності, що подаються одночасно зі Звітом. Наявність такої таблиці у складі Звіту викликає подив. Адже, згідно з п. 46.2 та пп. 133.4.3 ПК, фінзвітність подається тільки платниками податку на прибуток разом з декларацією з такого податку.
А неприбуткова організація, що подає Звіт, платником податку на прибуток не є. Про це прямо сказано в п. 133.4 ПК.

Вікторія ЯКИМАЩЕНКО,

редактор напряму «Бухгалтерський облік та оподаткування»

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали