Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як відображаються дебітори та кредитори в облікових регістрах?

19.06.2019 203 0 0

Відповідно до ст. 6 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) питання методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності регулюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері бухгалтерського обліку, затверджує НП(С)БО, НП(С)БОДС, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухобліку та складання фінзвітності.

Підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (ст. 9 Закону № 996).

Первинні та зведені облікові документи складаються у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст, обсяг та одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення операції та правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції.

Згідно з п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88 (далі – Положення № 88), залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити.

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади (п. 2.7 Положення № 88). Документування господарських операцій може здійснюватися із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Типові форми меморіальних ордерів, інших облікових регістрів суб’єктів держсектору та Порядок їх складання затверджено наказом Мінфіну від 08.09.17 р. № 755. Згідно із вказаним Порядком облік розрахунків із різними підприємствами, установами та організаціями, які є:

  • дебіторами суб’єкта держсектору, ведеться у Накопичувальній відомості за розрахунками з дебіторами (меморіальний ордер № 4);
  • кредиторами суб’єкта держсектору – у Накопичувальній відомості за розрахунками з кредиторами (меморіальний ордер № 6).

Записи у цих відомостях здійснюються за кожною операцією, що підтверджена документом, оформленим відповідно до законодавства.

Записи у книзі «Журнал-головна» у разі ведення суб’єктами держсектору окремих меморіальних ордерів здійснюються у міру їх складання, але не пізніше наступного дня, а в разі складання накопичувальних відомостей – раз на місяць. Сума з меморіального ордера переноситься спочатку до графи «Сума оборотів за меморіальним ордером», а потім за дебетом та кредитом відповідних субрахунків. Наприкінці місяця перевіряється правильність записів за субрахунками в книзі «Журнал-головна».

Лист Мінфіну від 14.03.19 р. № 35220-07-10/7229.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали