Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коментар НБУ щодо рівня інфляції у жовтні 2016 року

Редакція

10.11.2016 132 0 0

У жовтні 2016 року зафіксовано споживчу інфляцію на рівні 2.8%. У річному вимірі вона прискорилася до 12.4%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Така динаміка інфляції була очікуваною і відповідала нашому прогнозу, опублікованому в Інфляційному звіті (жовтень 2016), що передбачає повернення показника інфляції у річному вимірі до 12% на кінець поточного року.

• Річна базова інфляція в жовтні становила 6.5% (у місячному вимірі базовий ІСЦ збільшився на 0.9%), майже не змінившись порівняно з вереснем. Зокрема, зростання цін на непродовольчі товари, переважно представлені імпортованими, сповільнилося завдяки подальшому зниженню інфляційних очікувань, помірним ефектам перенесення девальвації гривні в серпні-вересні на споживчі ціни, а також високій базі порівняння. Це компенсувало прискорення інфляції продуктів харчування з високим ступенем оброблення, викликане пришвидшенням зростання цін на сирі продовольчі товари.

• Зростання цін на сирі продовольчі товари прискорилося до 4.5% у річному вимірі (2.9% у місячному вимірі). Прискорення насамперед відображало дію факторів пропозиції. Так, швидкими темпами зростали ціни на яйця у зв’язку з активним їх експортом у країни Близького Сходу в попередні місяці. Очікувано прискорилося зростання цін на м’ясо та м’ясопродукти (окрім свинини) через скорочення поголів’я та зростання виробничих витрат. Ці ж фактори, підсилені підвищенням цін на зовнішніх ринках у попередні місяці, зумовили прискорення зростання цін на молоко та молочні продукти. Додатковим чинником зростання цін на яловичину та окремі молочні продукти було підвищення зовнішнього попиту на українську продукцію. Вплив скасування з 1 жовтня державного регулювання цін на соціально значущі продукти оцінюється як помірний.

• Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, прискорилося до 30.1% в річному вимірі (5.7% у місячному вимірі). Значний внесок у прискорення адміністративної інфляції мало відображення з початком опалювального сезону підвищення тарифів на опалення (на 52.2% у місячному вимірі). Крім того, на тлі дії знижки в минулому році збільшилися річні темпи зростання цін на газ. Також прискорилось зростання цін на тютюнові вироби та алкогольні напої.

• Ціни на паливо прискорили зростання до 16.0% у річному вимірі (у місячному вимірі збільшилися на 1.1%). Це було результатом підвищення цін на нафту на світових ринках наприкінці вересня – у першій половині жовтня внаслідок домовленості країн-членів ОПЕК про замороження видобутку.

У жовтні суттєво прискорилося зростання індексу цін виробників (до 29.2% р/р та 5.4 м/м). Це, насамперед, було спричинене збільшенням тарифів на електроенергію для промислових споживачів. Також посилився тиск з боку зовнішніх цін на сировину, зокрема на коксівне вугілля, залізну руду, металобрухт. Проте, враховуючи помірне зростання цін у виробництві харчових продуктів, у цілому вплив зміни цін виробників на споживчі ціни в Україні залишився слабким (додатково див. "Вплив промислової інфляції на споживчі ціни в Україні" - Інфляційний звіт за липень 2016 року, с. 16-17).

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали